.
.
NEZAPOMEŇ SI PŘEČÍST PRAVIDLA PSANÍ ZDE !!

•• GRaFiTTi ••

NěCo o GRaFiTTeCH

16. prosince 2008 v 19:10 | MrS.PrInCeS.TeRiK
Grafity je jedna z mnoha forem street artu, kterou považuje většina lidí za vandalství. Najdou se ale i lidé, kteří považují graffiti za umění a jejich galerií není místnost obklopená intelektuály v centru města, jejich galerií je totiž samo město. Ulice, vlaky, metra, vše kde řádí šeď a nuda. To jsou plochy které writeři vyhledávají, aby zde mohli umístit svoje grafity jmen neboli tagy.
TagPůvod vzniku graffiti není jasně zřetelný. Je totiž dost možné, že se grafity jako jedno z odvětví street artu vyvinulo na několika místech zároveň, jak už to tak bývá. Zaručeně nejvetší pozornosti se mu ale dostalo v New Yorku, kde člověk přezdívaný Taki 183 začal psát svoje tagy. Tyto počátky se datují zhruba do 70. let. S tímto mladíkem, který se považuje za jednoho z tvůrců grafity, dokonce udělal rozhovor i věhlasný New York Times.

Graffiti

Původně malování po zdech nikdo neshledával jako velký problém. Šedé ulice se promněňovali na barevná plátna. Problém nastal až ve chvíli, kdy různi writeři začali malovat na metra, vlaky, nebo na nové budovy, zkrátka na místa, kde to už lidem tak pěkné nepřišlo. To už spousta lidí shledávala jako vandalství a tak začal hon na sprejery. V pražském MHD se náklady na čištění metra, autobusů a tramvají pohybují ročně v desítkách milionů korun. Tento fakt se snažil zachytit i český film o sprejování, který nese název Gympl. Poměrně vydařený, i když v mnoha místech nepřesný film, sklidil u diváků vskutku velký úspěch a všem bylo jasné, že fenomén sprejování nevymřel, ale lidi stále zajímá.
GrafityZákladním prvkem pro tvorbu značek, je abeceda grafity. Musíte mít jasnou představu co a jak chcete vytvořit. Grafity není o tom prostě někam něco načmárat, o tom se samy můžete přesvědčit v sekci obrázky grafity. Tam se můžete podívat jak jsou podpisy writerů komplikovaná záležitost a rozhodně to není o tom dvakrát stříknout sprejem a práce je hotova. Za podobnými výtvory stojí roky tvrdé práce a pilovaní stylu.
Ještě než navštívíte nějaký grafity shop, zkuste si nejprve nanečisto něco nakreslit doma. K tomu vám velmi dobře může posloužit program, který se jmenuje graffiti studio, v něm jdou vytvořit velmi dobré kousky, takže se učte a na barvy si ještě chvíli počkejte pokud jste úplný záčátečník.

GRaFiTTi - STyLe

11. prosince 2008 v 18:53 | @ĐĐYH€K
TAG STYLE (TAGGING)
Writerův podpis vytvořený vlastním osobitým stylem, kterým se prezentuje na zdích a různých veřejných místech. Jde o nejstarší techniku graffiti. Legendou pak byl již zmíněný TAKI 183. Cílem je popularizovat writerovo jméno pokud možno tak, aby bylo viditelné téměř na každém místě. Ze začátku šlo čistě o pouhý podpis, který se příliš neodlišoval od ostatních. Avšak v dnešní době dokážeme identifikovat writera pouze na základě jeho tagu. Každý má svůj vlastní styl psaní jednotlivých písmen.
 
 

Reklama